Gazdovanie na Hriňovských lazoch 2017

Gazdovanie na Hriňovských lazoch 2017 1 Mesto Hriňová zorganizovalo 18. – 19. augusta 2017 v poradí 7. ročník Gazdovania na Hriňovských lazoch. Témou tohto ročníka bola ,,Tradičná svadba“. Podujatie prezentovalo ako sa voľakedy žilo na lazoch v Podpoľaní. Návštevníci sa mohli preniesť v čase a pozrieť si tradičnú hriňovskú svadbu, ktorú vozili volské záprahy.
Gazdovanie na Hriňovských lazoch 2017

Mesto Hriňová zorganizovalo 18. – 19. augusta 2017 v poradí 7. ročník Gazdovania na Hriňovských lazoch. Témou tohto ročníka bola ,,Tradičná svadba“. Podujatie prezentovalo ako sa voľakedy žilo na lazoch v Podpoľaní. Návštevníci sa mohli preniesť v čase a pozrieť si tradičnú hriňovskú svadbu, ktorú vozili volské záprahy. Mohli si vyskúšať oranie s volmi, kosenie  a mlátenie obilia ručne ale aj na mláťačke, vyberanie zemiakov, bielenie plátna, prácu remeselníkov a starých trhovníkov, upiecť „pacáľ“, videli ako sa pečie chlieb,  alebo zoznámiť sa s tradíciami, ľudovými zvykmi a obyčajmi. V niekoľkých dvoroch sa prezentovala tradičná kuchyňa so špecialitami našich starých mám, ale aj z Čiech, Vajnor, Srbska a Kuby.

V piatok 18. augusta začalo podujatie fujarovou školou a gajdošskou školou.  V sobotu 19.augusta v detskom dvore mohli návštevníci vidieť Dobrovoľný hasičský zbor Hriňová, ktorý si pripravil ukážku zásahu, ďalej bola pripravená pre deti jazda na poníkoch, fotenie v kroji a obľúbený drevený kolotoč. Od 12.00 hod. prebiehala Škola tanca kde hrala ĽH FS Hriňovčan, a od 13.00 hod. prebiehala súťaž v kopaní zemiakov, kde bola remíza medzi FS Hriňovčan a FS Mostár.

Galaprogram začal krátko po 16.00 hod. a predstavili sa v ňom   DFS Mravček pri MC Mravček, Fujaristi zo Slovenska Dušan Kliment, Vladislav Kmeť, Andrej Kollar, Peter Pinka, Stanislav Ružička, Peter Pajkoš, Milan Lakatoš, OZ Podobenka z Vajnor, ŽSS Hriňovčianky, Mužský zbor zo Starej Břeclavy s cimbálovou muzikou Vergariovci, Tanečníci z Kuby, Mladí Podpoľanci – heligonkári pod vedením Mareka Melicha, FS Mostár – senior a na záver sa so svojim programom predstavil domáci, jubilujúci FS Hriňovčan. Galaprogramom moderovala Ľubica Micháliková. Všetkým účinkujúcim ďakujeme.

Jeden zo zámerov podujatia je naučiť mladú generáciu úcte k práci predchádzajúcich generácií. Na festivale sa ozývali husle, gajdy, fujary, píšťaly, heligónky a rozvoniavalo množstvo jedál z domova i okolitých krajín. Dalo sa čo to naučiť, ochutnať, vyskúšať a spoznať tradície i históriu Podpoľania.

Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí prispeli k organizovaniu Gazdovania na Hriňovských lazoch: rod. Trebuľová, Kučerová, Vreštiaková, Sivoková, Rapčanová, Stieranková, Ľuptáková, Marková, Ľalíková, Huklová, Salvová, Žilková, Rojíková, Vilhanová. Poďakovanie patrí aj Správe CHKO Poľana a JDS Hriňová. Ďalej rodine Jána Krnáča, rodine Golianovej, rodine Žiakovej, rodine Heleny Vyletelovej, Petra Marku a Janka Bariaka, ako aj jednotlivcom- Anna Sujová, Michaela Kaličiaková, Vlasta Sandiová, Mária Krnáčová, Ján Vilhan, Michal Kráľ, Matej Miklian, Oto Šulek, Lukáš Ľalík, Janka Krahulcová, Ľudovít Cehelský, Pavel Kmeť, Jozef Ďurica, Juraj Koniar, Milan Gombala, František Lašák, František Horník, Emília Rovňaníková, Emília Ľuptáková, Michal Král, Juraj Badinka, František Kmeť, Jozef Kučera a  zamestnancom MsÚ Hriňová i ostatným, ktorí sa nemalou mierou pričinili na organizovaní a zveľaďovaní podujatia.

Fotografie:

https://mskshrinova.rajce.idnes.cz/Gazdovanie_na_Hrinovskych_lazoch_2017/    Štefan Pišta Németh

Poďakovanie patrí sponzorom podujatia:
Fond na podporu umenia

Logo FNPU
Banskobystrický samosprávny kraj

Logo VUC
Svojpomocné družstvo jednotlivo hospodáriacich roľníkov Hriňová

Pálenica Čerín

Les Indros.r.o.