Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Obsah

Anna Kalamárová

Kalamarova 1

Písal sa rok 1923, keď sa Margite a Antonovi Paučovcom narodila dcéra Anna. Zimy vtedy ešte boli tuhé a platila stará známa pranostika: Katarína na blate, Vianoce na ľade. Práve25. november je ten deň, ktorý sa zapísal ako deň narodenia Aničky Kalamárovej.

Rodičia Paučovci mali spolu šesť detí. Rodinka žila na kopci zvanom Paučov. Boli síce chudobnejší a ťažkosti brali ako kríž ich každodenný od Pána Boha darovaný. Práve viera im sily dodávala a pokora ich život sprevádzala. Nielen v časoch mieru, ale aj v časoch vojny, ktorá zasiahla vtedajší svet. Odišla Anička z Hriňovej do ďalekého Nemecka na roboty, pánom polia obhospodarovať a posluhovať. Doma veru tiež nezaháľali a kým sa stihla vrátiť, sľúbili ju Antonovi do Kaľamárov. 18 rokov mala, keď sa za neho vydala a gazdovať u nich začala. Prvá dcérka Anička, ktorá sa z tohto zväzku narodila, žiaľ dlho rodičom radosť nerobila, umrela po dvoch týždňoch života. Na ceste do Čiech už rodičov z neba sprevádzala. Tu im pán Boh trocha radosti doprial a dve zdravé detičky do života dal. Dcéra Helka a syn Tonko sú preto v rodine „Česi“ volaní. Túžba po domove však bola silnejšia. Rodičia Kaľamárovci sa pobrali aj s detičkami naspäť do Hriňovej. Milka, dcérka, čo ju Anička už v tom čase pod srdcom nosila, sa dlho zo života netešila a odišla za svojou prvorodenou sestričkou. Kalamárovci kúpili starší domček, ktorý ako im peniažky a sily stačili postupne zveľaďovali. K dvom deťom pribudli ešte dvaja podpolianski junáci, Janko a Jožko. Anka sa o svoje deti doma starala a ženou v domácnosti bola preto volaná. Roboty mala síce viac ako dosť, no ručičky nevedeli skryť svoju šikovnosť. Tak sa dostala k vyšívaniu krivou ihlou. Hriňovská výšivka kvitla pod jej rukami ako jarná lúka. Aj v úctyhodnom veku 92 rokov stále sprevádza táto záľuba jej drahocenný čas.

Z krás stvorených jej rúčkami, tešia sa už nielen jej štyri deti, ale aj vnúčatá, pravnúčatá a dokonca aj jedno pra-pra vnúčatko. My vyprosujeme pre ňu od nebeského otca ešte veľa milosti, radosti a zdravia, aby sa s nami tešila ešte aspoň pár ďalších rokov a bolo jej požehnaných ešte veľa dobrých krokov. Ďakujeme, že ju máme...

Kalamarova 2Kalamarova 3