Medzinárodný filmový festival „Folklór a tradície“ 2023

MFF Mesto Hriňová usporiadalo v dňoch 28.-29.4.2023 desiaty ročník medzinárodného filmového festivalu „Folklór a tradície“ v priestoroch mestského kina Poľana. Na festival sa prihlásilo 11 súťažných filmov zo Slovenska a Čiech. Filmy boli rozdelené do dvoch súťažných blokov.
Medzinárodný filmový festival „Folklór a tradície“ 2023

Mesto Hriňová usporiadalo v dňoch 28.-29.4.2023 desiaty ročník medzinárodného filmového festivalu „Folklór a tradície“ v priestoroch mestského kina Poľana. Na festival sa prihlásilo 11 súťažných filmov zo Slovenska a Čiech. Filmy boli rozdelené do dvoch súťažných blokov.

V piatok si vybraté filmy pozreli žiaci ZŠ s MŠ Krivec z Hriňovej. Žiaci videli  filmy:  Slovenské národné povstanie na Gemeri, réžia a scenár: Radoslav Hvišč, Hrad Muráň, réžia a scenár: Radoslav Hvišč, Peter Slosiar, Bača náš, réžia a scenár: Ľubor Patch, Gazdovský rok s koňmi, réžia a scenár: Ing. František Kmeť,

V sobotu na MFF „Folklór a tradície“ v úvode zahral  na heligónke a zaspieval Radoslav Grajciar, druhé súťažné kolo otvorila svojim spevom a hrou na heligónke Sofia Grajciar. Filmári, ktorí sa zúčastnili osobne na festivale a odborná porota, v nedeľu navštívili „Útulňu na Javorinke„, kde prebehlo aj vyhodnotenie  10. ročníka MFF.

Odborná porota v zložení:

Prof. PhDr. Zuzana Beňušková, CSc,

Ing. Mgr. art. Marek Kuboš,

Ing. Jozef Krnáč, PhD,

Mgr. art. Peter Kotrha

Anna Sujová

sa rozhodla na nasledovnom ocenení:

1. miesto Ľubor Patch, muzikant s kamerou, réžia a scenár: Ing. Ján Kuska, Liptovský Mikuláš

2. miesto Peter Slosiar – bača náš, réžia a scenár: Ľubor Patsch, Liptovský Hrádok

3. miesto Banícka čipka, réžia a scenár: Vlado Kružic, Zvolen

Ďalej sa odborná porota rozhodla udeliť aj čestné uznania:

Hrad Muráň, réžia a scenár: Radoslav Hvišč, Bude pršet,

réžia a scenár: Stanislav Domanský, Kroměríž, ČR

Kosáci, réžia a scenár: Stanislav Domanský, Kroměríž, ČR

Slovenské povstanie na Gemeri, réžia a scenár: Radoslav Hvišč, Revúca

Ocenenie poroty za zdokumentovanie živého kultúrneho dedičstva získali tvorcovia, ktorí sa podujali vytvoriť a zdokumentovať reálny život v Hriňovej. Ocenenie získali filmy:

Ako sa v Hriňovej podomácky zemiaky sadia, réžia a scenár: Roman Gombala, Hriňová a Gazdovský rok s koňmi, réžia a scenár: Ing. František Kmeť, Hriňová.

Ďakujeme odbornej porote, prihláseným filmárom ako aj divákom za účasť na 9.ročníku medzinárodného filmového festivalu „Folklór a tradície“. Spoločne sme vytvorili príjemnú atmosféru.

Stretneme sa na 11. ročníku MFF v Hriňovej.

D O V I D E N I A

Vytvorené: 10. 3. 2023