Mesto Hriňová
Partizánska 1612
962 05 Hriňová
Drevené vyrezávané kríže na Podpoľaní
Dňa 6. novembra 2017 o 15:00 hod. sa v Divadle SĽUK uskutočnilo slávnostné vyhlasovanie nových prvkov a aktivít, ktoré boli zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany NKD na Slovensku. Do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska pribudlo 5 nových prvkov, medzi ktorými boli aj ,,Drevené vyrezávané kríže na Podpoľaní“.
Drevené vyrezávané kríže na Podpoľaní
Dňa 6. novembra 2017 o 15:00 hod. sa v Divadle SĽUK uskutočnilo slávnostné vyhlasovanie nových prvkov a aktivít, ktoré boli zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany NKD na Slovensku. Do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska pribudlo 5 nových prvkov, medzi ktorými boli aj ,,Drevené vyrezávané kríže na Podpoľaní“. Tento prvok predložilo mesto Hriňová a mesto Detva v spolupráci s Národopisnou spoločnosťou Slovenska. Na Slávnostnom podujatí sa zúčastnili zástupcovia mesta Hriňová a mesta Detva: Jozef Ďurica, Mgr. Martin Kliment, Mgr. Michal Machava, Ing. Ján Šufliarsky, CSILic. Zuzana Juhaniaková, Ing. Jozef Krnáč, PhD., Milan Malček a Štefan Ľupták, ktorí si prevzali z rúk ministra kultúry Mareka Maďariča ocenenie o zápise.
Nositeľmi drevených vyrezávaných krížov z Podpoľania boli a sú miestni ľudoví majstri drevorezbári – samoukovia. Kríže zhotovovali pre svojich blízkych, známych i na objednávku. Mená niektorých výrobcov sú známe len od prvej polovice 20. storočia. Medzi nimi vynikal najmä Jozef Fekiač, Ján Fekiač a Štefan Melich–Klimo z Detvy, Ondrej Ďurica z Hriňovej a Ondrej Machava z Detvianskej Huty. Z nedávno zosnulých sú to Jozef Krnáč z Detvy - Krného, Štefan Melich - Cestár, Mikuláš Sekereš z Detvy. K súčasným výrobcom krížov patria: Jozef Krnáč, Mikuláš Purdek, Ján Môťovský z Detvy, Štefan Ľupták a Ján Ľupták z Korytárok (časť Zlatnô), Jozef Ďurica, Jozef Hukeľ, František Figa z Hriňovej, Milan Václavík z Detvianskej Huty a ďalší. Súčasní výrobcovia sa hlásia k odkazu svojich predchodcov a svojich predkov, pričom majstrovstvo je odovzdávané z generácie na generáciu. Na vzniku a zachovaní prvku sa často podieľajú aj členovia rodiny výrobcu, napr. pri opracúvaní dreva, kolorovaní dekoru a pod. Dôležitú úlohu zohrávajú rodiny a skupiny občanov v miestnych častiach, kde sa prícestný kríž nachádza. Obnove krížov sa okrem samotných výrobcov venovali najmä: Štefan Vlk a Mikuláš Sekereš zo súčasných Jozef Ďurica, Milan Malček, Juraj Krnáč, Ondrej Vrťo, Ján Šufliarský a ďalší. Drevené vyrezávané kríže ako náhrobníky sú dnes skôr výnimkou, preto sa nové objavujú len sporadicky a staršie sú často nahrádzané náhrobníkmi z kameňa. Najstarší vyrezávaný kríž pochádza z Hriňovej- miestnej časti Štoliansko. Kríže na Podpoľaní väčšina miestnych obyvateľov považuje za súčasť lokálneho, regionálneho a národného kultúrneho dedičstva.
Ťažiskom rozšírenia drevených vyrezávaných krížov náhrobných a prícestných je Hriňová, Detva a okolité obce Podpoľania. Najbohatšie sú zastúpené v Hriňovej a Detve. Tunajšie kríže na cintoríne a tri prícestné sú evidované i v Registri národných kultúrnych pamiatok Slovenska. Prícestné vyrezávané kríže sú bohato zastúpené aj v obciach Látky, Detvianska Huta, Hriňová, Korytárky, Kriváň, Podkriváň, Horný Tisovník ojedinele aj v Dúbravách, Vígľašskej Hute, Kalinke a iných obciach. Mapovanie krížov na Podpoľaní odhaduje ich počet na viac ako 150. Už len torzá krížov sú na cintoríne v Klokoči a Michalkovej. Kríže našli v r. 1934 uplatnenie i na Symbolickom cintoríne obetí hôr na Popradskom plese. Kríže z Podpoľania sa ako reprezentačný prvok dostali po roku 1989 aj na iné miesta Slovenska i zahraničia.
Text: Mgr. Michal Machava, Mgr. Anna Ostrihoňová, CTĽK
Foto: Michal Veselský
Prílohy
Tlačová správa - Vyhlásené prvky
Dátum poslednej aktualizácie: 8. 11. 2017 13:59
O MESTE
Úradná tabuľa
Voľby a referendum
Sociálne siete
Návštevnosť
Návštevnosť:
ONLINE:7
DNES:330
TÝŽDEŇ:5701
CELKOM:3284173