Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Hriňová

CIVILNÁ OCHRANA


 
Preskúšanie prevádzkyschopnosti systémov varovania obyvateľov v SR na rok 2012
 Skuska_siren.pdf (496.1 kB) Skuska_siren.pdf (496.1 kB)

 
Odporúčanie pre obyvateľov v prípade vzniku mimoriadnej udalosti

 

 

 

V zmysle zákona č. 42/1994 Z.z. o civilnej ochrane obyvateľstva v znení neskorších predpisov Mestský úrad v Hriňovej informuje verejnosť ako sa správať v prípade vzniku mimoriadnej udalosti

Poslaním civilnej ochrany je zabezpečenie ochrany životov, zdravia a majetku obyvateľov počas trvania mimoriadnych situácií. Tieto si vyžadujú neodkladné prijímanie opatrení na znižovanie rizík ohrozenia, ako aj určenie postupov a činností pri odstraňovaní ich následkov. Hlavné úlohy činnosti mesta v oblasti civilnej ochrany, vyplývajúce zo Zamerania činnosti sú rozpracované v dokumente „Plán ochrany obyvateľstva Mesta Hriňová“ (zákon NR SR č. 42/1994 Z.z. o civilnej ochrane a jej vykonávacích vyhlášok).
Ľudia si uvedomujú riziká, ktoré ohrozujú ich život, zdravie alebo ich majetok až vtedy, keď sú priamymi účastníkmi havárií, živelných pohrôm alebo katastrof. Dôsledky takýchto mimoriadnych udalostí potvrdzujú, že neznalosť vhodného reagovania na vzniknutú situáciu alebo jej podceňovanie spolu s panikou znásobujú straty na životoch a zvyšujú počet zdravotných poškodení ľudí. I keď jednotlivec pri mimoriadnej udalosti nemôže zvrátiť beh udalostí, môže vhodnou voľbou sa správania výrazne znížiť dopad jej následkov vo svojom okolí. Našim cieľom je poskytnúť informácie o tom, ako reagovať na vznik mimoriadnej udalosti, čo robiť, keď je ohrozený život a zdravie, alebo ako postupovať, keď je ohrozený majetok.

Analýza rizík predpokladaného vzniku mimoriadnej udalosti
v meste Hriňová

Analýza rizík predpokladaného vzniku mimoriadnej udalosti bola spracovaná na základe Anylýzy možného ohrozenia mimoriadnymi udalosťami vypracovanej Obvodným úradom vo Zvolene, Odbor civilnej ochrany a krízového riadenia z roku 2009.

Živelné pohromy:
Povodne – povodne spôsobené zvýšenou zrážkovou činnosťou spojenou prípadne s náhlym topením snehu na rieke Slatina a následné náhle rozrušenie VD Hriňová. Ostatné toky, na ktorých dochádza k vyliati: Bystrô, Slanec, Skalisko, Sučí potok, Hukava, Trkotský jarok.
Veľké lesné požiare - príčinami požiarov je najčastejšie vypaľovanie suchej trávy a nedodržanie potrebných opatrení pri kladení ohňa. Potenciálne sú ohrozené lesné porasty v masíve Poľany a Veporských vrchov, agátové porasty v časti Klopotovo, Riečka, trávne porasty a remízky v časti Jaseňovo, lesné porasty v častiach Uhlisko a Mangútovo.
Možné ohrozenie seizmickou činnosťou a zosuvmi pôdy – územie mesta sa nachádza v oblasti, kde je pravdepodobnosť očakávanej maximálnej intenzity seizmických účinkov do 7 MSK so slabými škodami na budovách. Zosuvmi sú ohrozené najmä poddolované územia v lokalite Bystrô. Pri zosuve by došlo k ohrozeniu významného zdroja pitnej vody.
Mimoriadne javy poveternostného a klimatického charakteru – klimatické pomery charakterizuje mierne vlhké stredne chladné podnebie s priemernou ročnou teplotou 7-8 ºC. Prevládajúci smer vetra je 315º. Výskyt teplotných inverzií v katastrálnom území mesta Hriňová vytvára značný stupeň chemickej zraniteľnosti pri možnom úniku nebezpečných látok. V dôsledku nepriaznivých klimatických podmienok hlavne v zimnom období sú nebezpečné obidve štátne cesty II. 529 a 526 v smere Brezno, resp. v smere Detvianska Huta, Látky. V dôsledku zlých poveternostných podmienok môžu byť rizikové miestne komunikácie: Hriňová – Zánemecká, Hriňová- Priehalina, Hriňová – Snohy, horská cesta na Poľanu, prípadne úseky niektorých ďalších MK.
Častné búrky spojené s krupobitím a veternou smršťou spôsobujú materiálne škody väčšieho rozsahu na majetku obcí, obyvateľov a právnických osôb a fyzických osôb.

Havárie:
Ohrozenie závažnou priemyselnou haváriou – v k.ú. Mesta Hriňová sa nepredpokladá, (po zrušení galvanizovne v areáli H.S., a.s. únik kyanidov do toku Slatiny už nie je potenciálnym nebezpečím)
Umiestnenie nebezpečných látok – v súčasnosti ani na úpravi pitnej vody StVS Banská Bystrica ani na úpravni priemyselnej nádrže Skalisko nie sú skladované látky, ktoré by mohli byť rizikom ohrozenia zdravia obyvateľstva.
Ohrozenie spojené s únikom nebezpečných látok pri cestnej doprave – pravdepodobnosť prepravy nebezpečných látok po cestnej komunikácii II. 526, Hriňová – Detv. Huta - Látky, pri možnej cestnej havárii vzniká nebezpečenstvo ohrozenia obyvateľstva vo vzdialenosti 100 m po obidvoch stranách komunikácie.

Ohrozenie spôsobené leteckou prevádzkou – len v súvislosti so sporadickým výskytom letov vojenských lietadiel dislokovaných na leteckej základni Sliač a záchranných vrtuľníkov, nízke riziko havárie lietadiel na medzinárodných trasách.
Ohrozenie v prípade porušenia vodnej stavby – prevádzkovaná vodná stavba Hriňová je zaradená do I. kategórie s celkovým objemom 7,277 m³ pri hladine 565,2 m n.m. Vzniklo prehradením toku Slatina v riečnom kilometri 48,0 km nad mestom, nad časťou Štokovec. Nádrž je vybudovaná ako vodárenská a slúži pre zásobovanie pitnou vodou oblastí Hriňová-Lučenec-Fiľakovo. (Prebytočné množstvo vody využíva vodná elektráreň na výrobu el. energie) Prielomová vlna, ktorá vznikne na základe rozrušenia hrádze erozívnym účinkom vody postupne deštruuje hrádzu vodnej nádrže, pričom prietok nadobúda na účinnosti a stúpa k svojmu maximu. K najkritickejším miestam patria objekty na samotnom VD a úpravni vody bezoprostredne pod hrádzou diela a objekty mostov na cestnej komunikáci II. 526, ako aj telesá cestných komunikácií, ktoré by boli preliate alebo zničené. Predpokladá sa zaplavenie priemyselných objektov v povodí.

Terorizmus:
Vytypované ciele možného teroristického útoku (biologické alebo chemické ohrozenie) sú objekty a zariadenia na hromadné zásobovanie obyvateľstva a priestory s vysokou koncentráciou osôb. K možným cieľom a objektom teroristického útoku v meste patria hlavne: úpravňa pitnej vody StVS v Hornej Hriňovej, obchodné priestory TESCO, COOP Jednota, BALA, školské zariadenia v meste, potravinárske výrobne (Koliba, a.s., Bobro), finančné inštitúcie.

Zdroje ohrozenia v meste

Rozrušenie vodnej stavby Hriňová
Následkom rozrušenia VS Hriňová dôjde k zaplavenia územia.Voda zaplaví časti k. ú. mesta Hriňová, zborí domy, mosty, poškodí komunikácie. Vznikne riziko ohrozenia životov ľudí, úhynu zvierat a zničenia úrody. V prípade poškodenia niektorých objektov môže dôjsť k haváriám a následnému úniku ropných látok a prevádzkových chemikálií. Pre prípad rozrušenia VS Hriňová sa ráta s evakuáciou 1635 obyvateľov mesta. Výpočet ničivých účinkov prielomovej vlny z VS Hriňová, vypracoval š.p. Hydroconsult Bratislava (február 2002).
VS Hriňová patrí do skupiny B-1 s celkovým objemom 7,277 mil. m³ pitnej vody. VS nemá retenčný ochranný priestor. Predpokladaná rýchlosť prielomovej vlny je 9,7 m/s, čas dobehu do obce 1-4 min. Kulminácia prielomovej vlny v postihnutých častiach mesta sa predpokladá do 1 hod. 46 min. Čas poklesu prietoku v oblasti obce na Q100 do 4 hod. 41 min. Maximálna výška prielomovej vlny nad brehom dosiahne 0,80 m až 2,50 m. V postihnutých častiach mesta sa ráta so 40 % -ným zničením.

Rozrušenie priemyselnej nádrže Skalisko
Následkom rozrušenia priemyselnej nádrže by prielomová vlna čiastočne zničila a rozrušila obydlia občanov okolo potoka Skalisko, poškodila by cestné mosty a miestne komunikácie. Došlo by k čiastočnému podmočeniu budov ZŠ s MŠ Školská a Hypermarketu TESCO. Prielomová vlna by dosiahla úroveň mesta do 10 min. a ohrozila by 50 obyvateľov a 378 žiakov ZŠ a 96 žiakov MŠ, ktorí by museli byť vyvedení do nezasiahnutých častí mesta.

Únik nebezpečných látok
Preprava nebezpečných látok po ceste II. triedy 526, Kriváň – Hriňová – Kokava nad Rimavicou – pásmo smrteľného zamorenia je 100 m po oboch stranách cestnej komunikácie. Počet ohrozených obyvateľov v častiach Jaseňovo, Slanec, Murínka, Hutianska cesta je asi 800.

Riziko rozsiahlych požiarov
a) K vzniku MU v dôsledku vzniku rozsiahlych požiarov je vysoké požiarne nebez-pečenstvo v spoločnostiach so zameraním na spracovanie dreva, a to Roveň, s.r.o., PKM, prípadne v energetickej spoločnosti Hriňovská energetická, a.s.
b) Lesný požiar v CHKO-BR Poľana – predpokladaná MU by mala charakter živelnej pohromy, následkom ktorej by došlo k postihnutiu veľkého počtu zvierat, zničeniu alebo narušeniu poľnohospodárskych a lesných porastov. Predpokladalo by sa šírenie požiaru v smere prízemného vetra, vznik dymovej clony, následný spad prachu, sadzí a zvýšená koncentrácia oxidu uhoľnatého v ovzduší.
c) Čerpacia stanica HELOIL Hriňová – uskladnené asi 32 000 l pohonných hmôt a olejov, ktoré sú zaradené do kategórie K-2 veľmi horľavých látok. Je tu možnosť vzniku výbuchu, následného požiaru chemických látok. Samotný výbuch by bol sprevádzaný tlakovou vlnou, ktorá by mala devastačnú silu do vzdialenosti 1 km.

Terorizmus
jedná sa o vytypované ciele možného teroristického útoku (biologické alebo chemické ohrozenie). Sú to objekty a zariadenia na hromadné zásobovanie obyvateľstva a priestory s vysokou koncentráciou ľudí. K možným cieľom a objektom teroristického útoku v meste patria hlavne: úpravňa pitnej vody StVPS v Hornej Hriňovej, obchodné priestory TESCO, COOP Jednota, BALA, školské zariadenia v meste, potravinárske výrobne (Koliba, a.s., Bobro), finančné inštitúcie (Slovenská sporiteľňa, VÚB, Slovenská pošta).

DÔLEŽITÉ TELEFÓNNE ČÍSLA TIESŇOVÉHO VOLANIA

Ak ste v ohrození života alebo zdravia, ak je ohrozený váš majetok, alebo ste účastníkom mimoriadnej udalosti, pri ktorej je ohrozený život, zdravie alebo majetok iných občanov, dožadujte sa poskytnutia pomoci na nasledujúcich telefónnych číslach tiesňového volania:

v prípade požiaru, dopravnej nehody, ohrozenia následkom živelných pohrôm a iných mimoriadnych udalostí volajte
jednotné číslo tiesňového volania
112 – Integrovaný záchranný systém

v prípade požiaru, dopravnej nehody, ohrozenia následkom živelných pohrôm a iných
mimoriadnych udalostí volajte
150 - Hasičský a záchranný zbor

v prípade ohrozenia života a zdravia volajte
155 - Zdravotnú záchrannú službu

v prípade ohrozenia následkom trestnej činnosti alebo jej oznámeni
158 - Políciu

v prípade ohrozenia alebo vzniku mimoriadnej udalosti
54 971 12 - Mestský úrad v Hriňovej
0908 190 801 - tajomník krízového štábu

 

VŠEOBECNÉ ZÁSADY PRI VYŽADOVANÍ POMOCI

Ak vyžadujete pomoc v tiesni, alebo pri oznamovaní správy o mimoriadnej udalosti uveďte:

  • svoje meno a číslo telefónu, z ktorého telefonujete,
  • druh udalosti (požiar, dopravná nehoda, povodeň, trestný čin a pod.),
  • rozsah udalosti (požiar domu, bytu, lesa, ohrozenie života viacerých osôb, zaplavenie cesty, poľa, obce, a pod.),
  • miesto udalosti,
  • ak je na miesto udalosti sťažený prístup, uveďte spôsob prístupu, smer, odkiaľ je možné miesto udalosti dosiahnuť a druh prístupovej cesty (súkromná cesta, poľná cesta a pod.).
  • Po ukončení hovoru počkajte na spätné volanie operátora príslušnej záchrannej služby alebo polície.

Čo robiť v prípade vzniku mimoriadnej udalosti

v súvislosti s narušením VD Hriňová

Pre prípad vzniku mimoriadnej udalosti na vodnej stavbe Hriňová má mesto Hriňová pripravený evakuačný plán, ktorý zohľadňuje výpočet ničivých účinkov prielomovej vlny z VS Hriňová, vypracovaný š.p. Hydroconsult Bratislava (február 2002). Plán je upravený v súlade s vyhláškou MV SR č. 75/1995 Z.z. Za určitých okolností by mohlo dôjsť k vzniku mimoriadnej udalosti so zaplavením časti k. ú. Mesta Hriňová. Čas dobehu prielomovej vlny do obce 1-4 min. Kulminácia prielomovej vlny v postihnutých častiach mesta sa predpokladá do 1 hod. 46 min. Prielomová vlna zaplaví časti mesta Hriňová, zborí domy, mosty, poškodí komunikácie. Vznikne riziko ohrozenia životov ľudí, úhynu zvierat a zničenia úrody. V prípade poškodenia niektorých objektov môže dôjsť k haváriám a následnému úniku ropných látok a prevádzkových chemikálií.
Postihnuté budú časti Horná Hriňová, Hriňová – Stred (Parková ulica, ul. Partizánska, ul. Jarmočná, časť Školskej ul.), Hriňová – Murínka, Malý Slanec a Hriňová – sídl. Bystrô.
Zaplavené budú objekty: Správa VS – Povodie Hrona, KNK Nako, Roven - stolárstvo, garáže MsÚ, Lesná správa, Pasma – Václavík, Hydrex, Hriňovské strojárne a.s., IQM s.r.o., Autoservis – Očovan, Autoservis – Záchenský, VAŽO, Mestský úrad v Hriňovej, Koliba a.s. Krivec, Roven – píla, JHR - sklad, ČOV.

Na včasné varovanie obyvateľstva ohrozeného mimoriadnou udalosťou slúži autonómny systém varovania umiestnený priamo na hrádzi. Obyvateľstvo bude varované šesťminútovým stálym tónom sirén a slovnou informáciou. Na základe plánu vyrozumenia bude zvolaný krízový štáb a následne aj evakuačná komisia. Prvou úlohou krízového štábu bude urýchlený prieskum postihnutého územia. Následne zhodnotenie prvotných informácií a určenie ďalších krokov – vyslobodzovanie postihnutých osôb z trosiek zničených a narušených budov, z vrakov dopravných prostriedkov v zaplavenom priestore, priebeh záchranných prác, zabezpečenie zdravotníckej pomoci, veterinárnej pomoci, záchranných, lokalizačných a likvidačných prác.

Evakuačná komisia sa zvoláva podľa plánu vyrozumenia do miesta evakuačného strediska. Obyvateľstvo sa o evakuácii na ohrozenom území vyrozumie ihneď po vyhlásení evakuácie. Správy o dosiahnutí pohotovosti evakuačnej komisie a evakuačných zariadení sa predkladajú evakuačnej komisii okresu a to ihneď. Evakuačná komisia podáva správu o stave a priebehu evakuácie denne o 6.00 hod. a o 18.00 hod. Miesto ubytovania evakuovaných je zariadenie určené na ubytovanie a dočasný pobyt evakuovaných. Pre potreby krátkodobej evakuácie (do 72 hodín) v prípade narušenia VS Hriňová sa počíta s tromi miestami určenými ako MUE a to podľa postihnutej časti mesta.
Krátkodobá evakuácia obyvateľov žijúcich v postihnutej oblasti Horná Hriňová sa robí pešo, alebo súkromnou dopravou v smere do Gibaľov alebo priamo v smere Snohy. Predpokladaný počet osôb podliehajúcich evakuácii je 120 osôb. Miesto ubytovania evakuovaných sa nachádza v bývalej škole v osade Snohy, č. 1053 vzdialenej asi 5 km od postihnutej lokality.
Miestom ubytovania pre predpokladaný počet 1485 evakuovaných z častí Hriňová – Stred a Murínka je I. ZŠ na ul. Školskej č. 1575. Obyvateľstvo z postihnutých častí sa presúva pešo v smere na Školskú ulicu. Kvôli možnému narušeniu statiky v obytných domoch bl. 16, 17, 18 a obytných domoch bl. A, B, C ako aj z rodinných domov sa nariadi vykonanie krátkodobej evakuácie osôb do určeného miesta ubytovania evakuovaných na ZŠ Školská.
Pre potreby krátkodobej evakuácie 30 obyvateľov z postihnutej časti Hriňová – sídl. Bystrô bude miesto ubytovania evakuovaných zriadené v II. ZŠ Hriňová č. 1355.
Miesta ubytovania evakuovaných zabezpečujú príjem a ubytovanie evakuovaných, vedú evidenciu evakuovaných, organizujú a zabezpečujú zapojenie evakuovaných do zásobovacieho a zdravotníckeho systému, zabezpečujú evakuovaným podľa potreby a vlastných možností potrebnú starostlivosť, utvárajú podmienky na organizovanie jednotiek civilnej ochrany z evakuovaných a v určených lehotách informujú evakuačnú komisiu o počtoch evakuovaných.
Evakuácia zvierat sa bude vykonávať najmä na záchranu plemenných a cenných zvierat a vykoná sa až po ukončení evakuácie obyvateľstva. Vykonajú sa aj opatrenia na zabránenie vzniku škôd.
Evakuácia vecí sa vykoná na záchranu cenných materiálnych hodnôt, zásob, dokumentácie, technických zariadení, hnuteľných umeleckých a kultúrnych pamiatok sakrálneho a muzeálneho charakteru. Vykoná sa takisto až po evakuácii obyvateľstva, pričom sa vykonajú aj opatrenia na zabránenie vzniku škôd.
Evakuačná komisia rieši samovoľnú evakuáciu (neorganizované opúšťanie ohrozeného priestoru) okamžitými opatreniami na usmernenie, spresňuje evakuačné trasy a zamedzuje prístupu obyvateľstva do ohrozených priestorov.

Pre prípad, že po uplynutí 72 hodín bude naďalej trvať potreba evakuácie obyvateľov ohrozených častí mesta, na účely dlhodobej evakuácie (nad 72 hodín) mesto zabezpečí ďalšie miesta ubytovania evakuovaných.

Čo robiť v prípade vzniku mimoriadnej udalosti

v súvislosti s únikom nebezpečných chemických látok
Nebezpečné chemické látky spôsobujú poškodenie centrálneho nervového systému, dýchacích orgánov, zažívacieho traktu, poškodenie kože, alebo narušujú metabolizmus postihnutého. V prípade havárie spojenej s únikom nebezpečných chemických látok pôsobia na okolie v podobe plynu alebo výparov.


Keď zaznie varovný signál sirény: (mimo doby pravidelného preskúšania )
pri pobyte v budove

  • zostaňte vo vnútri,
  • treba sa riadiť pokynmi pracovníkov záchranných zložiek, orgánov samosprávy a štátnej správy,
  • sledujte vysielanie miestneho rozhlasu,
  • neopúšťajte ochranné priestory do času vydania pokynov na ich opustenie,
  • vytvorte izolovaný uzavretý priestor - uzavrite a utesnite okná, dvere, vetráky, odstavte klimatizáciu,
  • pripravte si improvizovanú ochranu dýchacích ciest, očí a odkrytých častí tela,
  • riaďte sa podľa vysielaných pokynov, nepodceňujte riziko,
  • pripravte si evakuačnú batožinu, nezabudnite si vziať so sebou doklady, cenné veci malých rozmerov, lieky a pod.,
  • telefonujte len v súrnom prípade, nezaťažujte telefónne linky,
  • ubezpečte sa , či vaši susedia vedia o vzniknutej situácii,
  • v prípade, ak sa vo vašom okolí nachádzajú deti bez dozoru, starí alebo nevládni ľudia - pomôžte im,
  • poskytnite pomoc chorým, postihnutým osobám, osobám neschopným pohybu, starším osobám, postarajte sa o deti bez dozoru,
  • zachovávajte rozvahu a pokoj,
  • budovu opustite len na pokyn.

pri pobyte mimo budovu

  • zachovajte rozvahu, zorientujte sa podľa situácie a rozhodnite sa pre opustenie priestoru ohrozeného nebezpečnou chemickou látkou,
  • vaše rozhodnutie je závislé od smeru vetra šíriaceho nebezpečnú látku zo zdroja úniku a vašej polohy; ak sa nachádzate v smere vetra a ste v časovej tiesni,
  • priestor opúšťajte najkratšou cestou, podľa možností kolmo na smer vetra.                                                                                                                                                                                                                       VŽDY PLATÍ !!!

Ochranná maska a akákoľvek náhrada, slúži iba na únik z ohrozeného priestoru.
Nebezpečná látka sa pri úniku šíri v smere vetra.
Únik z ohrozeného priestoru voľte kolmo na smer vetra.

Improvizovaná ochrana dýchacích ciest a povrchu tela
Improvizované prostriedky individuálnej ochrany sú určené na ochranu dýchacích ciest a očí, ak neboli vydané ochranné masky a  prostriedky na ochranu povrchu tela.

Ochrana hlavy - odporúča sa použiť čiapky, šatky, šály, cez ktoré je v hodné natiahnuť
kapucňu, prípadne nasadiť ochrannú prilbu (najlepšie cyklistickú, pracovnú, lyžiarsku
a podobne).Najvhodnejším spôsobom ochrany úst a nosa je prekrytie týchto častí kusom
flanelovej tkaniny alebo froté uterákom mierne navlhčeným vo vode, vodnom roztoku sódy
alebo kyseliny citrónovej. Oči chránime okuliarmi uzavretého typu (potápačské, plavecké,
lyžiarske a podobne). Vetracie prieduchy na okuliaroch prelepíme lepiacou páskou.

Ochrana trupu - všeobecne platí zásada, že každý druh odevu poskytuje určitú mieru ochrany, pričom väčší počet vrstiev zvyšuje koeficient ochrany. Na ochranu môžete použiť dlhé zimné kabáty, bundy, nohavice, kombinézy, šuštiakové športové súpravy. Použité ochranné odevy je nutné dostatočne utesniť na krku, rukávoch a nohaviciach. Netesnené zapínanie a rôzne nežiaduce trhliny v odeve je nutné prelepiť lepiacou páskou. Ku všetkým ochranným odevom je vhodné použiť nepremokavý plášť (napr. plášť do dažďa) alebo plachtu prehodenú cez hlavu.

Ochrana rúk a nôh - veľmi dobrým ochranným prostriedkom rúk sú gumené rukavice. Pre ochranu nôh sú najvhodnejšie gumené a kožené čižmy, kožené vysoké topánky. Pri použití nízkych topánok je vhodné zhotoviť si návleky z igelitových vrecúšok alebo tašiek.

Pri použití improvizovanej ochrany je potrebné dodržiavať nasledujúce zásady:

  • celý povrch tela musí byť zakrytý,
  • všetky ochranné prostriedky je nutné čo najlepšie utesniť,
  • na dosiahnutie vyšších ochranných účinkov kombinujte viac ochranných prostriedkov, alebo použite odev v niekoľkých vrstvách.

Žiadna spoločnosť nemôže byť na vznik mimoriadnej udalosti spojenej s únikom nebezpečnej látky a formu organizovaného násilia dokonale pripravená, ale musí byť pripravená tak dobre, ako je to len možné. K tomu musí byť vytvorená vhodná organizační štruktúra, zaistené jej materiálno technické vybavenie, dokonalá komunikácia a výmena objektívnych a neskreslených informácií a tiež systematické preškoľovanie a precvičovanie. Je lepšie byť teoreticky a prakticky dobre pripravení a tieto znalosti a schopnosť nikdy nepoužiť, ako sa spoliehať na ad hoc predvádzané rozhodnutia až na mieste nešťastia


OPATRENIA PRED EVAKUÁCIOU
 

  • Vypnúť elektrické spotrebiče s výnimkou chladničiek a mrazničiek.
  • Uhasiť otvorený oheň a spaľovacie zariadenia.
  • Uzatvoriť hlavné uzávery vody a plynu.
  • Odpojiť anténne systémy od prijímačov.
  • Pozatvárať všetky okná.
  • Pripraviť si evakuačnú batožinu.
  • Zamknúť dvere bytu, domu.

 
 
ODPORÚČANÁ HMOTNOSŤ EVAKUAČNEJ BATOŽINY
 

- pre deti do 25 kg
- pre dospelých do 50 kg
 
 
ČO VÁM NEMÁ CHÝBAŤ V BATOŽINE?
 

  • osobné doklady, dôležité dokumenty, peniaze, cennosti malých rozmerov,
  • osobné lieky, vitamíny a nevyhnutné zdravotnícke potreby,
  • základné trvanlivé potraviny a nápoje v nepriepustných obaloch na 2-3 dni,
  • predmety osobnej hygieny a dennej potreby,
  • náhradná bielizeň, odev, obuv, nepremokavý plášť,
  • prikrývka, spací vak,
  • vrecková lampa, sviečka a zápalky,
  • ďalšie nevyhnutné osobné veci podľa potreby a uváženia (mobilný telefón),
  • pre deti nezabudnite pribaliť hračku.

                                                          
ZÁSADY PRVEJ POMOCI
 
PRVÁ POMOC - je súbor opatrení, ktoré môžu byť použité v každom čase, na každom mieste a ktoré môžu:

  • zachrániť život,
  • zabrániť zhoršeniu zdravotného stavu,
  • urýchliť zotavenie.

 
Ako postupovať?
Bez ohrozenia vlastného života zistite čo sa stalo, ako prvého vždy ošetrite najviac postihnutého, zabezpečte privolanie sanitky, lekára alebo dopravu zraneného do zdravotníckeho zariadenia.
 
Ako poskytnúť prvú pomoc?

  • Zastavte život ohrozujúce krvácanie,
  • pri bezvedomí - zaistite voľnosť dýchacích ciest,
  • pri zástave dýchania - poskytnite umelé dýchanie,
  • pri zástave srdca - poskytnite nepriamu masáž srdca, venujte pozornosť protišokovým opatreniam.

Pamätajte! Nepotrebujete osobitné vybavenie - improvizujte, nepreceňujte svoje sily, neohrozte samého seba, nehýbte s postihnutým viac, ako je nevyhnutné!

 

Ďalšie informácie Vám poskytneme na MsÚ v Hriňovej

telefón: 045 54 971 12

0908 190 801 -  primátor

0905 555 963  - prednosta MsÚ
 


 

dnes je: 27.1.2016

meniny má: Bohuš

Využite registráciu a nechajte sa pohodlne informovať o novinkách na našej stránke

:
:
Zabudli ste heslo
Registrovať


English version
Magyar verzió

9178601

Úvodná stránka