Mesto Hriňová
Partizánska 1612
962 05 Hriňová
Podpolianske rozkazovačky
Dňa 24. januára 2019 sa v Divadle SĽUK uskutočnilo slávnostné vyhlasovanie nových prvkov, ktoré boli zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany NKD na Slovensku. Medzi zapísané prvky pribudli ,,Podpolianske rozkazovačky“. Návrh zápisu tohto prvku predložilo mesto Hriňová a mesto Detva v spolupráci s Národopisnou spoločnosťou Slovenska.
Podpolianske rozkazovačky
Dňa 24. januára 2019 sa v Divadle SĽUK uskutočnilo slávnostné vyhlasovanie nových prvkov, ktoré boli zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany NKD na Slovensku. Medzi zapísané prvky pribudli ,,Podpolianske rozkazovačky“. Návrh zápisu tohto prvku predložilo mesto Hriňová a mesto Detva v spolupráci s Národopisnou spoločnosťou Slovenska. Na slávnostnom podujatí sa zúčastnili zástupcovia mesta Hriňová a mesta Detva: Mgr. Marián Ďurica, Mgr. Martin Kliment, Mgr. Michaela Kaličiaková, Mgr. Michal Machava, Ing. Ján Šufliarsky a Jozef Kulišiak. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková odovzdala ocenenie o zápise. V kultúrnom programe vystúpili rozkazovači Miroslav Trebuľa, Jozef Ostrihoň, Pavel Smilek a ľudová hudba Petra Vilhana. Následne po ňom ministerka kultúry Ľubica Laššáková odovzdala ocenenie o zápise.
Rozkazovačky sú jedným z najtypickejších folklórnych prejavov Podpoľania. Hoci sa vo svojom prirodzenom prostredí vyskytujú oveľa zriedkavejšie, než kedysi, keď boli neoddeliteľnou súčasťou obradových a tanečných príležitostí, dnes existujú najmä vďaka folklórnym kolektívov a uvedomelému pestovaniu tohto prvku. Nositeľmi podpolianskych rozkazovačiek sú v súčasnosti predovšetkým členovia dedinských folklórnych skupín alebo folklórnych súborov na Podpoľaní, ktorí rozkazovačky považujú za jedinečnú súčasť vlastného nehmotného kultúrneho dedičstva. Veľký vplyv na samotný prvok a jeho uchovávanie vo všetkých častiach Podpoľania majú aj ľudové hudby, bez nich sa o rozkazovačkách nedá hovoriť, pretože hudobný sprievod je ich synkretickou a neodmysliteľnou súčasťou. Uchovávateľmi a pestovateľmi rozkazovačiek sú predovšetkým nadaní jednotlivci, ktorí svojim prejavom dokážu zaujať a ovplyvniť nielen spevákov a tanečníkov svojej vlastnej generácie, ale vytvoriť „vzor“ aj pre nastupujúcu generáciu.
Podpolianske rozkazovačky sa vyskytujú hlavne v obciach, kde pôsobia folklórne kolektívy, ľudové hudby a jednotlivci, ktorí tento prvok uvedomelo pestujú ako súčasť vlastného kultúrneho dedičstva, menovite sú to najmä Hriňová, Detva, Detvianska Huta, Látky, Korytárky, Kriváň, Podkriváň, Stará Huta, Stožok, Slatinské Lazy, Vígľaš, Zvolenská Slatina, Dúbravy, Očová, Hrochoť, Poniky, Priechod, resp. aj ďalšie. Prvok sa v menšej miere vyskytuje aj vo svojich prirodzených formách najmä na svadbách, oslavách jubileí, tanečných zábavách a pod. v doprovode s ľudovou hudbou.
Text: Michaela Kaličiaková, Anna Ostrihoňová, Michal Machava
Dátum poslednej aktualizácie: 31. 1. 2019 13:21