Gazdovanie na Hriňovských lazoch 2022

Gazdovanie na Hriňovských lazoch 2022 Mesto Hriňová zorganizovalo  dňa 20. augusta 2022 11. ročník podujatia „Gazdovanie na Hriňovských lazoch“, na Raticovom Vrchu.

Gazdovanie na Hriňovských lazoch 2022

Tento rok bolo podujatie zamerané na „ Hudobné nástroje zapísané v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska“. V gazdovských dvoroch, ktoré sa otvorili o 10.00 hod. a ktoré sú hlavnou časťou „Gazdovania na Hriňovských lazoch „ si mohol každý návštevník, pozrieť ale aj si vyskúšať ako sa hudobné nástroje vyrábali ale aj ako sa na nich hrá.  Ide najmä o hudobné nástroje, ktoré spríjemňovali ľuďom život, ako je píšťalka, fujara, gajdy či heligónka. Okrem toho bolo pripravených  27 dvorov v ktorých si návštevníci mohli pozrieť činnosti, ktoré k životu na lazoch neodmysliteľne patrili a ešte stále niektoré činnosti sú aktuálne. Napr. snovanie, tkanie, bielenie a rosenie plátna, vyšívanie ornamentov krivou ihlou, šperkárstvo, kosenie mládze, žatva, kopanie zemiakov, oranie volmi, ručné mlátenie obilia, strojové mlátenie obilia,  výroba povriesiel, figurálne rezbárstvo, výroba papiera, výroba keramiky ale samozrejme ani kultúrny život nemôžeme opomenúť a tak si na lazoch vedeli a stále vedia vyrobiť hudobný nástroj ako je napríklad fujara, píšťalka či heligónka. Návštevníci vyhľadávajú aj jedlá, ktoré boli pripravované domácimi obyvateľmi a na ktorých si veľmi pochutnávali. Znakom toho je aj to, že všetko čo sa navarilo sa aj zjedlo J

Sprievodným podujatím boli EKOHRY s Poľanou – CHKO Poľana, premietanie etnografických filmov  a veľkou zaujímavosťou určite bol aj traktorový sprievod Hriňovou – videli sme 56 traktorov ako aj výstava fotografií, ktoré zachytávali život na Hriňovej.

O 13.00 hodine diváci videli program, v ktorom sa predstavili:  Gajdoši Slovenska, Heligonkári, FSk Javorinka, ŽSS Hriňovčianky, ŽSS Hlasy Podpoľania a Heligonkári Slovákovci. O 14.30 hod. nasledovalo uvedenie knihy do života „ Báťkoviny 2“

Galaprogram o 15.30 hod. „ Vitajte v Hriňovej „ otvoril primátor mesta Stanislav Horník a prítomným sa prihovoril aj podpredseda BBSK Mgr. Ondrej Lunter.  Programom sprevádzali  Ľubica Micháliková a Ivana Matúšková.

Účinkovali: Jozef Cerovský,  Fujaristi Slovenska, DFS Mravček, Juraj Dufek s dcérou Hankou – gajdy a trombita, DFS Hviezdička, FS TKM Strážnica, FsK Klubovčanka – Čaňa, Hudobné združenie Musicantica Slovaca, Ľudovíť Cehelský, Jozef Pobočik – rifová píšťalka, FS Hriňovčan.

Všetkým účinkujúcim ďakujeme.

Jeden zo zámerov podujatia je primäť mladú generáciu úcte k práci predchádzajúcich generácií. Na festivale sa ozývali husle, gajdy, fujary, píšťaly, heligónky, spev. Dalo sa čo to naučiť, vyskúšať a spoznať tradície i históriu Podpoľania.

Osobitná vďaka patrí veľkému množstvu účinkujúcich, miestnym obyvateľom Raticovho Vrchu a ich rodinám, jednotlivcom, skupinám, remeselníkom, vlastníkom dvorov, zamestnancom MsÚ Hriňová ako aj sponzorom podujatia. Všetci sa nemalou mierou pričinili na organizovaní a zveľaďovaní podujatia, ktoré si z roka na rok získava viac spokojných návštevníkov.

Autor fotiek:

Foto: Anna Kružicová PAV Studio

Fotky za podujatia: GAZDOVANIE NA HRIŇOVSKÝCH LAZOCH 2022 – Mesto Hriňová – album na Rajčeti (idnes.cz)

Ďakujeme sponzorom:

Fond na podporu umenia