Gazdovanie na Hriňovských lazoch 3.ročník

Gazdovanie na Hriňovských lazoch 3.ročník V Hriňovej sa "gazdovalo"
V sobotu 31.8.2013 sa v Hriňovej uskutočnil 3. ročník Gazdovania na Hriňovských lazoch.

V Hriňovej sa "gazdovalo"
V sobotu 31.8.2013 sa v Hriňovej uskutočnil 3. ročník Gazdovania na Hriňovských lazoch. V SIanci prebiehal tradičný hriňovský jarmok s kupčením oviec, volov, kvočky s kurencami a husi.
Remeselníci z Podpoľania pripravili ukážky výroby tradičného vyrezávaného kríža, valašky, či heligonky. Návštevníci festivalu mali možnosť uvidieť, ale aj vyskúšať si prácu na poli, ako napr. kopanie zemiakov, bielenie plátna, žatvu, mlátenie obilia, bielenie plátna, kosenie mládze či orbu s konským záprahom na poli.

Zámerom podujatia je naučiť mladú generáciu úcte k práci predchádzajúcich generácií. Na festivale rezonovali heligonky, remeslá, tradície, ale aj ponuka množstva jedál z regiónu, či okolitých krajín. Dalo sa čo to naučiť, ochutnať a vyskúšať, čo je ten najkrajší spôsob ako spoznať tradície a históriu Podpoľania. O16.00 hod. nasledoval galaprogram „Vitajte v Hriňovej" v priestoroch Skicentra Košútka. Návštevníci ukončili deň pravou ľudovou zábavou.

Sviatočný víkend pokračoval v nedeľu tradičným 7. ročníkom medzinárodného festivalu ľudových muzík „Muziky pod Poľanou", ktorému predchádzal sprievod furmanov z novozrekonštruovaného hriňovského námestia na Raticov Vrch.

Autor fotogragií: Rastislav Očenáš

Viac fotografií na: https://www.facebook.com/msks.hrinova

Fotoalbum Gazdovanie na Hriňovských lazoch nájdete na: http://mskshrinova.rajce.idnes.cz/
Autor fotografií: Rastislav Očenáš

Poďakovanie za spoluprácu

Poďakovanie za spoluprácu na podujatí ,,Gazdovanie na hriňovských lazoch 2013“, ktoré hlavnou témou bol ,,Tradičný hriňovský jarmok“.
Mesto Hriňová sa chce poďakovať všetkým ľuďom, ktorí sa podieľali na prípravách a zdarnom priebehu podujatia.
Veľká vďaka patrí rodinám, ktoré nám poskytli priestory a dvory na Gazdovanie na hriňovskych lazoch: rod. Trebuľová, Stieranková, Ľuptáková, Marková, Lalíková, Kaľamárová, ďalej poďakovanie patrí: rodine Jána Krnáča, rodine Heleny Vyletelovej, Petra Marku, Janka Bariaka, Mariana Ďuricu, ale aj E.Hanuskovej, E.Rovňaníkovej, E.Ľuptákovej, A.Krnáčovej, A.Šulekovej, J.Badinkovi, F.Kmeťovi, Gombalovi, P.Kamenskému,
Poďakovanie patrí aj všetkým remeselníkom, ktorý prišli ukázať svoje remeslo....
Vďaka patrí: ŽSS Hriňovčanky, DFS Hviezdička, DFS Malíček, FS Hriňovčan, fujarista Ján Cerovský a taktiež Hriňovskému divadlu.

Chceme sa poďakovať aj sponzorom podujatia:

Nadačnému fondu Slovenskej sporiteľne v Nadácií Pontis

Pavel Kmeť - starosta obce Čerín
MJ STAV - Marián Féder
František Indro ml.
PKM - Peter Krnáč
HYDREX
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

Relaizované s finančnou podporou BBSK
Región press Zvolensko
AGROZBER PMS s. r. o.
Rádio Janko Hraško