Gazdovanie na Hriňovských lazoch 2018

Gazdovanie na Hriňovských lazoch 2018 1 Mesto Hriňová zorganizovalo v dňoch 18. – 19. augusta 2018 8. ročník podujatia Gazdovanie na Hriňovských lazoch.
V piatok 17. augusta o 16.30 hod. začalo podujatie otvorením pietneho miesta „Lavička pre prof. Štefana Nosáľa“ na Raticovom Vrchu a pokračovalo projekciou filmu Rodná zem na Podpolianskom námestí v Hriňovej.

Gazdovanie na Hriňovských lazoch 2018

Mesto Hriňová zorganizovalo v dňoch 18. – 19. augusta 2018  8. ročník podujatia Gazdovanie na Hriňovských lazoch.

V piatok 17. augusta o 16.30 hod. začalo podujatie otvorením pietneho miesta „Lavička pre prof. Štefana Nosáľa“ na Raticovom Vrchu a pokračovalo projekciou filmu Rodná zem na Podpolianskom námestí v Hriňovej.

Témou tohto ročníka bolo ,,Ľudové rezbárstvo a staviteľstvo“. Podujatie prezentovalo tradičný spôsob života na lazoch, ako aj poľnohospodársku činnosť, ktorá sa na podpolianskych lazoch zachovala do dnešných dní. Návštevníci mohli vidieť, ale aj si vyskúšať, výrobu drevených krížov, miesenie a výrobu váľkov, hlinených omietok, štiepanie drevených šindľov, výrobu slamenej strechy, kresanie hrád, či dlabanie válova. Ďalej si mohli vyskúšať oranie s volmi, žatvu a mlátenie obilia cepami a mláťačkou, vyberanie zemiakov, bielenie plátna, prácu remeselníkov pečenie chleba, pacáľov, varenie šúľancov  alebo zoznámiť sa s tradíciami, ľudovými zvykmi a obyčajmi. Bohatý folklórny program predstavili aj hostia z Čiech- FS Mikovian a Srbska - ZŠ Mladých pokolení- Kovačica a SKOS Detvan.

V sobotu 18. augusta bola pre návštevníkov Ľudová detská rezbárska škola, EKOHRY s Poľanou – CHKO Poľana, drevený kolotoč, fotenie v kroji a výstava fotografií – Hriňovské lazy.

Od 13.00 hod. prebiehala súťaž v kopaní zemiakov, kde súťažili  medzi sebou FS Hriňovčan a FS Mikovian. Súťaž vyhral FS Hriňovčan – Gratulujeme!!!

Galaprogram začal o 16.00 hod. a predstavili sa v ňom DFS Mravček pri MC Mravček, Fujaristi zo Slovenska (Stanislav Ružička, Dušan Kliment, Štefan Celder, Andrej Kollár, Ján Babiak, Vladislav Kmeť, Peter Pinka, Peter Pajkoš), DFS Hviezdička, ŽSS Hriňovčianky, Mladí Podpoľanci – heligonkári pod vedením Mareka Melicha, ZŠ Mladých pokolení a DFS Vločka – Kovačica, FS Mikovian a FS Hriňovčan, Podpolianskí rozkazovači – Ján Mazúch, Jozef Šufliarský, Pavel Smilek, Ján Malatinec, Miroslav Trebuľa, Ján Debnár, Martin Krnáč, v spolupráci s ĽH Samuela Suju. Galaprogram moderovala Ľubica Micháliková. Všetkým účinkujúcim ďakujeme.

Jeden zo zámerov podujatia je primäť mladú generáciu úcte k práci predchádzajúcich generácií. Na festivale sa ozývali husle, gajdy, fujary, píšťaly, heligónky a rozvoniavalo množstvo jedál z domova i okolitých krajín. Dalo sa čo to naučiť, ochutnať, vyskúšať a spoznať tradície i históriu Podpoľania.

Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí prispeli k organizovaniu podujatia: rod. Trebuľová, Kučerová, Vreštiaková, Sivoková, Rapčanová, Stieranková, Ľuptáková, Marková, Ľalíková, Huklová, Žilková, Rojíková, Očenášová, Vilhanová. Poďakovanie patrí aj Správe CHKO Poľana a JDS Hriňová, ďalej rodine Jána Krnáča,  rodinám Žiakovej, Heleny Vyletelovej, Petra Marku a Janka Bariaka, ako aj jednotlivcom: Anna Sujová, Vlasta Sandiová, Mária Krnáčová, Ján Vilhan, Matej Miklian, Oto Šulek, Šufliarska Mariana, Lukáš Ľalík,  Ľudovít Cehelský, Pavel Kmeť, Jozef Ďurica, Jozef Krnáč, Milan Václavík, Branislav Tancar, Veronika Bódiová, Peter Cítenyi, Ján Vetrák, Tomáš Vetrák, Michal Melicherčík, Lukáš Jurčo, Juraj Koniar, Milan Gombala, František Lašák, František Horník, Juraj Badinka, Jozef Kučera, Tereza Tkáčová a  zamestnancom MsÚ Hriňová i ostatným, ktorí sa nemalou mierou pričinili na organizovaní a zveľaďovaní podujatia.

Samostatné poďakovanie patrí majstrom: Lukášovi Lalíkovi (fujara), Andrejovi Hrončekovi (lavička) a Františkovi Figovi (kamenná tabuľka), ktorí prispeli svojou prácou pri zriadení pietneho miesta pre prof. Štefana Nosáľa.

Fotky: Tomáš Belko

FPU

Sponzori podujatia:

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Realizované s finančnou podporou BBSK

Svojpomocné družstvo JHR Hriňová

Koliba, a. s. – Hriňovská mliekáreň

Agrosev s. r. o – Masarykov dvor

Obecná pálenica  Čerín

Ján Bobro - Pekáreň Hriňová

Ski centrum Košútka, s. r. o

Urpiner – Banskobystrický pivovar, a.s.

Les – Indro s.r.o.

Renovia, s. r. o.

MikroStep, spol. s r. o.

Slovenská autobusová doprava Zvolen, a.s.

Zvolensko – Detviansko – Krupinsko – Region press

RTVS – Rádio Regina