Medzinárodný filmový festival „Folklór a tradície“ 2022

Medzinárodný filmový festival „Folklór a tradície“ 2022 Mesto Hriňová usporiadalo v dňoch 30.4. – 1.5.2022 deviaty ročník medzinárodného filmového festivalu „Folklór a tradície“ v priestoroch mestského kultúrneho strediska v Hriňovej.
Medzinárodný filmový festival „Folklór a tradície“ 2022

Mesto Hriňová usporiadalo v dňoch 30.4. – 1.5.2022 deviaty ročník medzinárodného filmového festivalu „Folklór a tradície“ v priestoroch mestského kultúrneho strediska v Hriňovej.

Na festival sa prihlásilo 15 súťažných a 1 nesúťažný film zo Slovenska a Čiech. Filmy boli rozdelené do troch súťažných blokov a jedného nesúťažného bloku.

V piatok si vybraté štyri filmy pozreli žiaci ZŠ s MŠ z Hriňovej, a to film Nebojme sa včiel, autor: Ľubor Patsch, nasledoval film Hrnčiarske kurzy v Hybiach, autor: Ľubor Patsch a tretím filmom bol film od autora Pavla Pirohu: Redik pod Borovou.

V sobotu MFF „Folklór a tradície“ otvoril DFS Hviezdička a ĽH ZUŠ v Hriňovej. Následne začalo prvé kolo v ktorom sa odbornej porote a divákom premietli  filmy v tomto poradí:  Nebojme sa včiel, autor: Ľubor Patsch , Bludičky, autor: Danuše Kubátová, Boží muka, autor: Ondřej Veverka, Kosenie na Pohorelej, autor: Pavol Piroha. Po krátkej prestávke nasledovalo druhé kolo v ktorom boli premietnuté tieto filmy: Hrnčiarske kurzy v Hybiach, autor: Ľubor Patsch, Fašiangy v Rajeckej Lesnej, autor: Juraj Zbýňovec, Cieľ – Ivan Kupala, autor: Ing. Ján Kuska, Střípky z Moravy: autor: Stanislav Domanský, Sběr, autor Stanislav Domanský a druhé kolo a prvý festivalový deň uzavrel film:  Nočné krne vo Valaskej, autor: Iveta Krupárová.

Filmári, ktorí sa zúčastnili osobne na festivale mali v nedeľu doobeda pripravený pestrý program. Dostali možnosť zozbierať filmový materiál počas turistického výletu na Štoliansku u gazdu Jozefa Kučeru. V posledný festivalový deň si porota aj diváci pozreli tretie súťažné a jedno nesúťažné kolo. V súťažnom kole to boli filmy: Heligonkár Jozef Kocman, autor: Vladimír Kružic, ďalej film Masopust v Kamenici, autor: Václav Fořt, tretí film bol Redik pod Borovú, autor: Pavol Piroha a tretie kolo uzavrel film Rezbárstvo a tokárstvo Jozef Zajac ml., autor: Mgr. Erika Šuranská.

Pred vyhlásením výsledkov ako aj po odovzdaní ocenení prítomným zahral heligonkár František Kmeť z Hriňovej.

Tento rok sa porota rozhodla odovzdať dve tretie, dve druhé a  jedno prvé miesto Ceny  odovzdala predsedníčka poroty Prof. PhDr. Zuzana Beňušková CSc. a popriala festivalu veľa ďalších filmov, autorov a divákov do ďalších ročníkov.

Vyhodnotenie filmových príspevkov:

1.miesto : Heligonkár Jozef Kocman, Vladimír Kružic, Zvolen

2.miesto :

Cieľ – Ivan Kupal, Ing. Ján Kuska, Liptovský Mikuláš

Rezbárstvo a tokárstvo Jozef Zajac ml. , Mgr. Erika Šuranská, KKS v Čadci

3.miesto :

Hrnčiarske kurzy v Hybiach, Ľubor Patsch, Liptovský Mikuláš

Střípky z Moravy a Sběr, Stanislav Domanský, Kroměříž

Poďakovanie patrí aj našej odbornej porote:

Prof. PhDr. Zuzana Beňušková, CSc

Ing. Mgr. art. Marek Kuboš