30. výročie udelenia štatútu mesta Hriňová

30. výročie udelenia štatútu mesta Hriňová Slávnostným mestským zastupiteľstvom si mesto Hriňová pripomenulo v sobotu, 13. apríla 2019, 30. výročie udelenia štatútu mesta.
30. výročie udelenia štatútu mesta Hriňová

Slávnostným mestským zastupiteľstvom si mesto Hriňová pripomenulo v sobotu, 13. apríla 2019, 30. výročie udelenia štatútu mesta.

Počas slávnostného mestského zastupiteľstva udelilo mestské zastupiteľstvo dve Čestné občianstva mesta Hriňová, Ceny mesta Hriňová, z toho dve in memoriam a Ceny primátora mesta ako najvyššie osobné vyznamenania udelené mestom Hriňová osobnostiam, ktoré sa zvlášť významným spôsobom zaslúžili o rozvoj a zveľadenie mesta, šírenie jeho dobrého mena doma alebo vo svete, alebo osobnostiam, ktoré obohatili ľudské poznanie vynikajúcimi tvorivými výkonmi, osobnostiam vedy a kultúry, alebo významným osobám narodeným         v Hriňovej.

Čestné občianstvo za šírenie dobrého mena mesta a mimoriadny prínos v oblasti divadelného a filmového umenia bolo udelené Mgr. art. Lukášovi Latinákovi, jednej z  najvýraznejších osobností nastupujúcej generácie slovenských divadelných a filmových hercov.

Druhé čestné občianstvo za šírenie dobrého mena mesta a mimoriadny prínos v oblasti výtvarného umenia udelilo mestské zastupiteľstvo Mgr. Jozefovi Gertlimu „Danglárovi“, známemu maliarovi, grafikovi, ilustrátorovi a tvorcovi kreslených seriálov.

Ceny mesta Hriňová boli slávnostne odovzdané PhDr. Jánovi Žilákovi, CSc. za vedeckú a publikačnú činnosť, za mimoriadny prínos pri zdokumentovaní histórie sklárskej výroby v meste Hriňová, ktorý svojou vedeckou a publicistickou prácou podrobne zdokumentoval počiatky a vývoj sklárskej výroby hriňovských sklární, ktoré patrili k niekdajšej svetovej špičke na trhu so sklom a Imrichovi Balážovi, za celoživotnú prácu a zásluhy o rozvoj mesta Hriňová, ktorý v čase udelenia štatútu mesta pôsobil ako predseda Miestneho národného výboru, neskôr Mestského národného výboru a počas tohto obdobia sa významným spôsobom podieľal na rozvoji a budovaní mesta.

Cena mesta Hriňová in memoriam bola udelená Blažejovi Paprčkovi, najznámejšiemu predstaviteľovi muzikantského rodu Paprčkovcov, za mimoriadny prínos pri uchovávaní, šírení a rozvíjaní tradičnej ľudovej kultúry.

Cena mesta Hriňová in memoriam bola udelená aj Emilovi Požgayovi, niekdajšiemu riaditeľovi Podpolianskych strojární v Hriňovej, za celoživotný prínos pre hospodársky rozvoj a zveľaďovanie mesta a za tvorivé výkony pri rozvoji strojárstva v Hriňovej.

Ceny primátora mesta si prevzali otec a syn, Július a Ing. Jaroslav Hazlingerovci za celoživotnú prácu pre rozvoj folklórneho umenia a Emilovi Ľuptákovi za prínos pre rozvoj kultúry a hriňovského divadelníctva.

Súčasťou bohatého kultúrneho programu bolo  aj uvedenie do života knihy spomienok „Môj starký“ od autorov Barbory Lauckej a Stana Víta.

Počas slávnostného programu sa predstavil Folklórny súbor Hriňovčan, Ľudová hudba Dominika Václava, Ľudová hudba Paprčkovci a Štefan Paprčka, Adriana Paprčková, Helena Paprčková a ženská spevácka skupina, Detský folklórny súbor Vrchárik s Ľudovou hudbou Základnej umeleckej školy Hriňová.

Na záver slávnostného programu sa s programom „Variácie Maťa Báťku“ predstavili legendy hriňovského humoru, Matúš Báťka, Lukáš Latinák st., Martin Kopor a Emil Ľupták.

Slávnostný program moderovala Ľubica Micháliková

Celý program bolo možné sledovať v priamom prenose na facebookovej stránke, na profile MsKS Hriňová.

Všetky fotky z podujatia najdete na: https://mskshrinova.rajce.idnes.cz/30._rokov_mesta_Hrinova/?utm_source=notification&utm_medium=email&utm_campaign=album-created

Video: https://vimeo.com/332006682  kamera: Štefan Kamenský, Andrej Kmeť a Ján Čorba

30 výročie mesta Hriňová - zostrih from Jan Corba on Vimeo.

Vytvorené: 15. 4. 2019
Posledná aktualizácia: 24. 4. 2019 9:01