Úradná tabuľa

Ing. Margaréta Svoreňová,

č. t. 0917 260 222

15. ročník Zimnej furmanskej súťaže ťažných koní

15. ročník Zimnej furmanskej súťaže ťažných koní V sobotu 27. januára 2018 zorganizovalo mesto Hriňová už 15. ročník Zimnej furmanskej súťaže ťažných koní v miestnej časti Murínka.

Súťaže sa zúčastnilo 19 furmanov z celého Slovenska, ktorí súperili v troch disciplínach: slalom na čas, sila v páre a sila v jednotke. Najlepší furman dňa s najlepším bodovým hodnotením získal hriňovskú fujaru. Pekné zimné počasie prialo a prilákalo približne 3500 divákov. Pre návštevníkov bolo pripravených takmer 60 predajných stánkov s občerstvením, remeselnými výrobkami a rozličným tovarom. V rámci podujatia prebehla aj úspešná autogramiáda legendárneho primáša z Hriňovej Jána Hrončeka, ktorý predstavil knihu „Môj život s husličkami“. Veľkým lákadlom boli aj tradičné zabíjačkové špeciality, ktoré pre návštevníkov pripravili zamestnanci mestského úradu. Pre najmenších návštevníkov nechýbalo ani vozenie na poníkoch v areáli pretekov, či jazda na drevenom kolotoči. Podujatie moderovala moderátorská dvojica Milan Kováčik a Matej Miklian. Diváci mohli aj tento rok obdivovať viacero výnimočných výkonov ťažných koní, sedem kubíkov dreva bolo tento rok potiahnutých do vzdialenosti  takmer 51 metrov.

Výsledky:
Disciplína č. 1 – Slalom na čas
1. Pavol Kitaš, Peter Kitaš z Golianova - 41,48 s

2. Michal Raškievič, Vladimír Polomčák z Kamienky – 42,02 s

3. Ľuboš Dobrotka, Martin Veterník z Chrenovca - 43,24 s

Disciplína č. 2 - Silová súťaž v páre
1. Pavol Kitaš, Peter Kitaš z Golianova – 50,90 m
2. Pavol Valuš, Ondrej Kovalčík z Hranovnice – 49,73 m

3. Miroslav Šulava ml. Miroslav Šulava st. z Klubinej – 49,54 m

Disciplína č. 3 - Silová súťaž v jednotke
1. Miroslav Šuľava, Miroslav Šuľava st. z Klubinej – 51,95 m

2. Pavol Valuš, Ondrej Kovalčík z Hranovnice – 51,53 m
3. Ján Francisty ml. Ján Francisty st. z Krupiny – 51,35 m

Celkové poradie:
1. Pavol Kitaš, Peter Kitaš z Golianova – 54 bodov - najlepší furman dňa
2. Pavol Valuš, Ondrej Kovalčík z Hranovnice – 48 bodov
3. Ján Francisty ml. Ján Francisty st. z Krupiny – 48 bodov

Poďakovanie patrí všetkým zúčastnením furmanom, pracovníkom MsÚ, divákom a usporiadateľom.

Zároveň ďakujeme všetkým sponzorom zimnej furmanskej súťaže:

Generálny sponzor - Agrosev, s.r.o. – Detva

Pekáreň Hriňová – Ján Bobro

I.P.S. PAUČO s.r.o.

LESY SR

KOLIBA, a.s. - mliekáreň Hriňová

LES – Indro s. r. o.

Obecná pálenica Čerín

Svojpomocné družstvo Jednotlivo hospodáriacich roľníkov v Hriňovej

BBSK

Stavebné práce - Ľudovít Neupauer

MicroStep spol. s. r. o.

Motorové píly a súčiastky – Ján Hronček

Stavebné práce - Ján Kamenský

MEDIÁLNI PARTNERI

JankoHraško.sk

MY – Zvolensko – Podpoliansko Noviny

regionPRESS ZVOLENSKO (Detviansko-Krupinsko)

RTVS – Rozhlas a televízia Slovenska (Rádio REGINA)

Pri tejto príležitosti považujeme za potrebné vyjadriť sa k incidentu, ktorý sa odohral v úplnom závere silovej disciplíny a ktorý zarezonoval vo verejnosti.

Jedná sa o neospravedlniteľný a odsúdeniahodný čin, ktorý na podujatie tohto druhu nepatrí.

Podľa pravidiel všetkých furmanských súťaží furman nemôže koňa udrieť.  Inak je diskvalifikovaný. Hriňovské podujatie už 15 rokov propaguje toto náročné remeslo. Na podobných súťažiach rozhoduje práve to, ako sú furmani so svojimi koníkmi zohratí.

Skutoční furmani nežijú z pretekov, ale z ťažkej práce v lese a práca v lese vie byť nebezpečná. Tieto vznešené zvieratá sú pri ťažbe dreva nenahraditeľné. Stačí jediný zlý pohyb a môže prísť o život. Dôležitá je obojstranná dôvera medzi človekom a týmto ušľachtilým zvieraťom. Človek sa musí v lese na koňa spoľahnúť, a kôň musí cítiť to isté. Správny furman si má koňa vážiť.

K ničomu podobnému počas predchádzajúcich štrnástich ročníkov nikdy nedošlo. S poľutovaním konštatujeme, že ako organizátori sme na to ani neboli pripravení. Dotyční súťažiaci boli po tomto incidente riaditeľom podujatia pre porušenie pravidiel súťaže ihneď diskvalifikovaní. V súčasnosti poskytujeme maximálnu súčinnosť pracovníkom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, ktorá sa týmto prípadom zaoberá.

Foto: Ľudovít Neupauer

Výsledky_isciplína č. 1_ 2018  Výsledky_disciplína č. 2_2018  Výsledky_disciplína č. 3_2018  Celkové poradie_Furman dňa 2018

Vytvorené: 29. 1. 2018
Posledná aktualizácia: 25. 10. 2019 14:26