Muziky pod Poľanou 2018

Muziky pod Poľanou 2018 19. augusta 2018 sa v Hriňovej uskutočnil 12. ročník prehliadky ľudových hudieb pod názvom Muziky pod Poľanou.
Podujatie sa začalo slávnostnou svätou omšou za nositeľov tradícii v rímsko – katolíckom kostole sv. Petra a Pavla v Hriňovej. Po skončení svätej omše v Hriňovej, sa uskutočnil slávnostný sprievod muzík na konských záprahoch z Hriňovej na Raticovov vrch.
Muziky pod Poľanou

19. augusta 2018 sa v Hriňovej uskutočnil 12. ročník prehliadky ľudových  hudieb pod názvom Muziky pod Poľanou.

Podujatie sa začalo slávnostnou svätou omšou za nositeľov tradícii v rímsko – katolíckom kostole sv. Petra a Pavla v Hriňovej.  Po skončení svätej omše v Hriňovej, sa uskutočnil slávnostný sprievod muzík na konských záprahoch z Hriňovej na Raticovov vrch.

Na malom pódiu na Raticovom Vrchu sa návštevníkom predstavili Mladí Podpoľanci, Cimbalová muzika Litera a Lukáš Balajka – verbunk, Uhreské Hradište. Galaprogram pod názvom Paprčkovská nôta po svete sa motá sa začal o 14.00 hod. a tento rok bol venovaný muzikantskému rodu Paprčkovcov a ich hosťom. Účinkovali na ňom: ĽH Paprčkovci starší, ĽH Paprčkovci mladší, ĽH Dominika Václava a Adriana Paprčková, ĽH Hudci a Veronika Spodniaková, ĽH Jána Paprčku a speváčky z Bratislavy, ĽH Ľuba Paprčku, Helena Paprčková a ženská spevácka skupina, Muzikanti a speváci od Paprčkov (medzi inými aj 84. ročný brat legendárneho primáša Blažeja – Štefan), Rozkazovači z Trebeľoviec – Jozef Šulek, Štefan Babic, Marián Fajčík, DĽH ZUŠ Hriňová, FS Hriňovčan. Autorsky program pripravil Ján Paprčka ml. Program moderoval Juraj Lorincz.

Ľudové hudby majú na Podpoľaní dávnu a chýrnu tradíciu. Špeciálne postavenie majú muzikantské rody. Po Hrončekovcoch, ktorých sme si predstavili minulý rok, tento rok dostali priestor Paprčkovci. Priezvisko Paprčka sa stalo v Hriňovej synonymom muzikanta. Cieľom programu „Paprčkovská nôta po svete sa motá“ bolo predstaviť širokej verejnosti známych i menej známych predstaviteľov tohto rodu spolu s ich pokračovateľmi.  Poďakovanie patrí všetkým účinkujúcim za ich krásne vystúpenie. Osobitné poďakovanie patrí Jánovi Paprčkovi – Hrčovi staršiemu za jeho cenné rady a poznatky o starých muzikantoch, ženskej speváckej skupine na čele s Helenou Paprčkovou za ich entuziazmus na každej jednej skúške a podelenie sa o už takmer zabudnuté hriňovské pesničky, Štefanovi Paprčkovi, že sa aj napriek svojmu pokročilému veku odhodlal na verejné vystúpenie a Ing. Jánovi Paprčkovi za mentorstvo nad ženskou speváckou skupinou.

Fotografie podujatia najdete tu, autor foto: Peter Berčík

FPU

Sponzori podujatia:

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Realizované s finančnou podporou BBSK

Koliba, a. s. – Hriňovská mliekáreň

Agrosev s. r. o – Masarykov dvor

Obecná pálenica  Čerín

Ján Bobro - Pekáreň Hriňová

Urpiner – Banskobystrický pivovar, a.s.

MikroStep, spol. s r. o.

Slovenská autobusová doprava Zvolen, a.s.

Zvolensko – Detviansko – Krupinsko – Region press

RTVS – Rádio Regina