Medzinárodný filmový festival „Folklór a tradície“

Medzinárodný filmový festival „Folklór a tradície“ Mesto Hriňová usporiadalo v dňoch 28.4. – 29.4.2018 piaty ročník medzinárodného filmového festivalu „Folklór a tradície“ v priestoroch mestského kina Poľana, ktoré bolo zdigitalizované s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu.
Medzinárodný filmový festival „Folklór a tradície“

Mesto Hriňová usporiadalo v dňoch 28.4. – 29.4.2018 piaty ročník medzinárodného filmového festivalu „Folklór a tradície“ v priestoroch mestského kina Poľana, ktoré bolo zdigitalizované s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu.

Na festival sa prihlásilo 17 súťažných a 2 nesúťažné filmy zo Slovenska a Čiech. Filmy boli rozdelené do štyroch súťažných blokov a jedného nesúťažného bloku.

V piatok si vybraté štyri filmy pozreli žiaci ZŠ s MŠ z Hriňovej, a to film Ako sme v Hriňovej koňa podkúvali, autor: Iveta Krupárová, nasledoval film Kristýnka, autor: Danuše Kubátová,  ďalej film Dušan Holík, autor: Vlado Kružic, a nakoniec film Vynášanie Moreny, Autor: Bronislava Trcková.

V sobotu MFF „Folklór a tradície“ otvoril primátor mesta Hriňová Mgr. Stanislav Horník. Po druhom súťažnom kole nasledoval program DFS Hviezdička. Počas prestávky mali návštevníci MFF možnosť pozrieť si výstavu krojov, ktorú pripravila Mgr. Michaela Kaličiaková a Emília Rovnaníková.

Filmári, ktorí sa zúčastnili osobne na festivale mali v nedeľu doobeda pripravený pestrý program. Dostali možnosť zozbierať filmový materiál počas turistického výletu na Vodopád Bystrô a navštívili aj miesto, kde stál rodný dom prof. Štefana Nosáľa.

V posledný festivalový deň sa premietol tretí a štvrtý nesúťažný blok, potom vystúpila ŽSS Hriňovčianky a nasledovalo vyhlásenie výsledkov festivalu.

Tento rok sa porota rozhodla odovzdať dve tretie, dve druhé a  jedno prvé miesto ako aj Čestné uznania za zdokumentovanie kultúrneho dedičstva. Ceny  odovzdala predsedníčka poroty Prof. PhDr. Zuzana Beňušková CSc. a popriala novému festivalu veľa ďalších filmov, autorov a divákov do ďalších ročníkov.

Vyhodnotenie filmových príspevkov:

1.miesto : Dušan Holík – Vlado Kružic, Zvolen

2.miesto : Človek milý ... – Ľubor Patsch, Liptovský Mikuláš

Cirkev v obci Poráč – Ján Zibura, Poprad a Peter Leško

3.miesto : Šô máš lepšô ako pečený zemiašik – Pavol Piroha, Kysucké nové Mesto

Bzovské sklárske dni – Vlado Kružic, Zvolen

Čestné uznanie za zdokumentovanie kultúrneho dedičstva

Kristýnka : Danuše Kubátová, Čelákovice

Fašiangy v Jamníku : Ing. Ján Kuska, Liptovský Mikuláš

Koníky : Emil Chlebničan, Kriváň

Kosení : Ing. Arnost Lukeš, Ostravice

Vynášanie Moreny : Bronislava Tricková

Najstarší zvonár na Spiši : Peter Leško, Spišská nová Ves

Poďakovanie patrí aj našej odbornej porote:

Prof. PhDr. Zuzana Beňušková, CSc

Ing. Mgr. art. Marek Kuboš

Mgr. art. Roman Varga

Ing. Jozef Krnáč, PhD.

Podujatie finančne podporil Banskobystrický samosprávny kraj.

Mediálny partner: Folklórne rádio JankoHrasko.sk

Foto: Ján Zibura a Michaela Kaličiaková