Filmový festival: Folklór a tradície 2017

Filmový festival: Folklór a tradície 2017 Mesto Hriňová usporiadalo v dňoch 5.5. -7.5.2017 štvrtý ročník medzinárodného filmového festivalu „Folklór a tradície“ v priestoroch mestského kina Poľana, ktoré bolo zdigitalizované s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu.

Mesto Hriňová usporiadalo v dňoch 5.5. -7.5.2017 štvrtý ročník medzinárodného filmového festivalu „Folklór a tradície“ v priestoroch mestského kina Poľana, ktoré bolo zdigitalizované s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu.

Na festival sa prihlásilo 23 súťažných a 2 nesúťažné filmy zo Slovenska, Čiech a Nemecka. Filmy boli rozdelené do štyroch súťažných blokov a jedného nesúťažného bloku  v celkovej dĺžke štyroch hodín.

V piatok si vybraté filmy pozreli žiaci ZŠ s MŠ z Hriňovej, a to film GENEZIS 3:18, ktorého autorom je Adrián Mihálik, Malí gazdovia od Emila Chlebničana, nasledovala animovaná tvorba žiakov ZŠ s MŠ Krivec a filmová tvorba multimediálneho odboru ZUŠ Hriňová. V sobotu MFF „Folklór a tradície“ otvoril primátor mesta Hriňová Mgr. Stanislav Horník, nasledoval program DFS Hviezdička a prvé súťažné kolo. Počas prestávky mali návštevníci MFF možnosť pozrieť si výstavu výšiviek krivou ihlou, pani Nôtove. Filmári, ktorí sa zúčastnili osobne na festivale mali pripravený pestrý program. Dostali možnosť zozbierať filmový materiál počas turistického výletu na Vrch Slatine.

V posledný festivalový deň sa premietol tretí a štvrtý nesúťažný blok a nasledovalo vyhlásenie výsledkov festivalu počas prestávky spievala FSk Javorinka. Vyhodnotenie 4.ročníka MFF „folklór a tradície“ otvoril fujarista Dušan Holík po ktorom slovo dostala porota. Tento ročník to mala porota ťažké a tak sa rozhodli odovzdať dve prvé, druhé aj tretie miesta, ako aj Čestné uznanie za zdokumentovanie kultúrneho dedičstva a Osobitnú cenu poroty  za zdokumentovanie kultúrneho dedičstva.

Ceny  odovzdala predsedníčka poroty Prof. PhDr. Zuzana Beňušková CSc. a popriala novému festivalu veľa ďalších filmov, autorov a divákov do ďalších ročníkov.

Vyhodnotenie filmových príspevkov:

1.miesto : Igor Radič – umelecké kováčstvo v Klenovci                Gemersko-malohontské osvetové stredisko

Jakob Eiben, kováč z Medzeva Ing. Ján Kuska, Liptovský Mikuláš

2.miesto : Kapce pre moju Hanku Ľubor Patsch, Liptovský Hrádok

Ovečka, ovečka, trojaký úžitok MUDr. Dušan Červeň, Liptovský Hrádok

3.miesto : Spievam furt, ta spievam Lucia Janšová, Rimavská Sobota

Stretnutia Winfried Skrobek, Nemecko

Čestné uznanie za zdokumentovanie kultúrneho dedičstva

Malí gazdovia: Emil Chlebničan, Kriváň

Jak se budí řemeslo : Danuše Kubátová, Čelákovice

Vandrovali hudci – Vdovec : Miroslav Buzrla, Strážnica

Vo Východnej to býva tak : IN Memoriam MUDr. Dušan Červeň, Liptovský Hrádok

Plnili sme si sen : Vlado Kružic, Zvolen

Osobitná cena poroty  za zdokumentovanie kultúrneho dedičstva

Genezis 3:18 : Adrián Mihálik, Hriňová

Sonia Gallo Čo po nás zostane

Poďakovanie patrí aj našej odbornej porote:

Prof. PhDr. Zuzana Beňušková, CSc

Ing. Igor Hraško

Ing. Mgr. art. Marek Kuboš

Mgr. art. Roman Varga

Ing. Jozef Krnáč, PhD.

Podujatie finančne podporil Banskobystrický samosprávny kraj.

Mediálny partner: Folklórne rádio JankoHrasko.sk

Autori fotografií: MsKS