Medzinárodný filmový festival „Folklór a tradície“ 2019

Typ: kultúrne podujatia
Medzinárodný filmový festival „Folklór a tradície“ 2019 Mesto Hriňová usporiadalo v dňoch 4. -5.5.2019 šiesty ročník medzinárodného filmového festivalu „Folklór a tradície“ v priestoroch mestského kina Poľana, ktoré bolo zdigitalizované s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu.
Medzinárodný filmový festival „Folklór a tradície“ 2019

Mesto Hriňová usporiadalo v dňoch 4. -5.5.2019 šiesty ročník medzinárodného filmového festivalu „Folklór a tradície“ v priestoroch mestského kina Poľana, ktoré bolo zdigitalizované s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu.

Na festival sa prihlásilo 16 súťažných a 5 nesúťažných filmov zo Slovenska a Čiech. Filmy boli rozdelené do štyroch súťažných blokov a jedného nesúťažného bloku.

V piatok si vybraté štyri filmy pozreli žiaci MŠ Jarabová z Hriňovej, a to filmy Tesári z Podpoľania, autor: Pavol Piroha, Krumple a brambory, autor: Emil Chlebničan, Úle Eda Hogla, autor: Ing. Ján Kuska.

V sobotu MFF „Folklór a tradície“ na úvod zahral a zaspieval Imrich Kukuliak a diváci si pozreli sedem filmov v dvoch  súťažných kolách.

Filmári, ktorí sa zúčastnili osobne na festivale, v nedeľu navštívili novootvorenú Kaplnku Panny Márie – Matky Božieho milosrdenstva u Kulišiakov.

V posledný festivalový deň sa premietol tretí a štvrtý súťažný blok a jeden nesúťažný. Potom vystúpil Detský a mládežnícky folklórny súbor Vrchárik a nasledovalo vyhlásenie výsledkov festivalu.

Tento rok sa porota rozhodla odovzdať dve tretie, dve druhé a  jedno prvé miesto ako aj dva Čestné uznania za zdokumentovanie kultúrneho dedičstva.

Vyhodnotenie filmových príspevkov:

1.miesto: Úle Eda Hógla - Ing. Ján Kuska, Liptovský Mikuláš

2.miesto:

Štefan Siváň z Babína - Ľubor Patsch, Liptovský Mikuláš

Tajomstvo belavého kvetu - Miroslav Števček, Liptovský Hrádok

3.miesto:

Hrdza a mole - Vladimír Kružic, Zvolen

Tradícia pretkávaná vlnou - ZUŠ Rimavská Sobota

Čestné uznanie za zdokumentovanie kultúrneho dedičstva:

Majstromstvo a kumšt - Adrian Mihálik, Hriňová

Nezvedený syn - Miroslav Buzrla, Skalica

Poďakovanie patrí aj našej odbornej porote:

Ing. Mgr. art. Marek Kuboš

Mgr. art. Roman Varga

Ing. Jozef Krnáč, PhD.

Mgr. art. Roman Malatinec

Podujatie finančne podporil Banskobystrický samosprávny kraj.

Vytvorené: 7. 5. 2019
Posledná aktualizácia: 14. 5. 2019 8:52